Boşnak yönetmen Aida Begiç, yeni filmi Bırakma Beni ile Suriyeli mülteci çocukların hayatlarına ayna tutuyor. Begiç ile kurgu ile gerçeğin, kişisel ile toplumsalın arasındaki dengeyi nasıl sağladığını, filmin yapım sürecini, üç filminin tematik akrabalıklarını konuştuk. 2017 yılından bu yana p ...
Siz de yazınızı Hayal Perdesi'nde yayınlamak ister misiniz? Okuyucularımızdan gelen eleştiriler arasından seçtiklerimiz bu alanda.
 Yerli Diziler dosyamızda Çukur, Jet Sosyete ve Şahsiyet’i ele aldık. Farklı anlatım biçimleri ...
Her sayıda farklı bir isme yönelttiğimiz sorumuzu bu kez öykücü ve editör Zeynep Delav cevapladı.

HAYAL PERDESİ SİNEMA DERGİSİ

HAYAL PERDESİ HAKKINDA

2003 yılında Bilim ve Sanat Vakfı kapsamındaki Sinema Atölyesi’ne katılan öğrencilerin yazılı verimlerini devamlı kılma amacıyla fanzin olarak çıkan Hayal Perdesi, 2010 yılından itibaren düzenli halde (iki ayda bir) yayınlanmaya başladı. 2015 yılından bu yana ise matbu olarak okurla buluşuyor.

Geçen on beş yılda derginin başlangıç aşamasından itibaren araştırmaları, makaleleri ve söyleşileriyle dergiye katkı sağlayan yazarlara yeni isimler eklenirken, Hayal Perdesi’nin atölyeden beri devam eden fikri hedefi ise değişmedi: Başta özellikle doksanların sonundan itibaren yeniden hız kazanan Türk sineması olmak üzere farklı coğrafyaların sinemalarına da uzanan bir bakış açısı ortaya koymak, Türk sinema literatürüne kalıcı katkılar sağlayacak verimlere ulaşmak ve teori ile pratiğin birlikte yürüdüğü bir sinemaya dair fikir geliştirmek. Hâlihazırda derginin yazarlarının bir kısmı işin mutfak kısmında bulunmaya çaba gösteriyorken Hayal Perdesi de yazıları ve söyleşileriyle sadece teoriyle, başkaca söylersek sinema eleştirisiyle yetinmedi; kısa filmlerden belgesellere, görüntü yönetmenliğinden arşivciliğe kadar sinemayla ilintili birçok alanla ilgilenmeye gayret gösterdi.

YAYIN YÖNETMENİ
Celil CİVAN
EDİTOR
Aybala Hilâl YÜKSEL
BÖLÜM EDİTÖRLERİ
Gündem: Betül DURDU
Belgesel Odası: Esra BULUT
Vizyon:Tuba DENİZ
GÖRSEL YÖNETMEN
Erol POLAT
REKLAM
Gökhan GÖKMEN

HAYAL PERDESİ WEB PORTALI

WEB TASARIM / PROGRAMLAMA
Esra BULUT, Erol POLAT / İbrahim ERBAŞ
REKLAM
Gökhan GÖKMEN
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - hayalperdesi@hayalperdesi.net Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..