Söyleşi
Petra Holzer SÖYLEŞİ:Esra Bulut Bozcaada, geçtiğimiz Ekim ayında Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne (BIFED) ikinci kez ev sahipliği yaptı. Daimi teması ekoloji olan festival, bu yıl nükleer felaketler, çöp, yemek, yaşlılık, fakirlik, adalet gibi sorunları ele alan geniş bir seçki ile seyirci karşısına çıktı. Festivalin kurucuları arasında yer alan yönetmen Petra Holzer ile BIFED’in yerel kimliği, adalılarla olan ilişkisi ve uluslararası bağlantıları üzerine konuştuk.
26.11.2015 Bu Festival Bozcaadalıların

BIFED’in kuruluş amacı ve ideali neydi?

BIFED, ülkenin son temiz ve küçük yaşam alanlarından Bozcaada’nın bir süre daha yaşanılır kalması için verilen çabaların sanatsal bir yapıyla güçlendirilmesini hedefliyor. Adanın yeni ve kitle turizminden uzak “sanatçı ve sanatsever” diye adlandıracağımız kitleyle tanıştırılması ve belgesele yeni bir mevzi kazandırılması amaçlarıyla oluşturuldu. BIFED’in kurucuları Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Göztepe, yönetmen Petra Holzer ve Ethem Özgüven.

Jüri mesleki çeşitlilik/uzmanlık anlamında nasıl bir yelpazeden oluşuyor?

Uluslararası festival olmak için kurallar ve standartlar var. Ev sahibi ülkeden jüriye katılım toplam sayının yarısı olabilir. Öbür üyelerin başka ülkelerden olması gerekir. Kadın sayısı yarıdan da fazla. Yönetmen, sinema yazarı, yapımcı gibi alanında önemli isimlerden oluşuyor. Geçen yılki ve bu yılki jüri, dünyada bu konuda gerekli standart kabuller ölçüsünde planlandı.

Jüri ekibine yeni isimler alırken neleri önemsiyorsunuz?

Her seçim politiktir. Bir önceki yanıtlara ilave olarak diyebilirim ki bizim dünya ve estetik görüşümüze yakın insanları seçiyoruz. Geçen yıl jüride Mark Achbar, Nathalie Borgers, Yeşim Ustaoğlu, Seray Genç, Tül Akbal, Konstantin Bojanov ve Cüneyt Cebenoyan vardı. Bu yılın jürisinde yönetmen Özcan Alper, gazeteci Banu Güven, yapımcı ve senarist Funda Alp, yapımcı Gaye Günay, yönetmen Liz Miller, sinema yazarı Maria Chalkou ve Cinemambiente festival yönetmeni Gaetano Capizzi var. Her yıl farklı jüri üyelerinin gelişiyle, hem sektörden çeşitli insanlar ve sanatçılarla karşılaşma şansımız oluyor hem de uluslararası profesyoneller ve sanatçılara yerli üretimi ve yönetmenleri tanıştırma fırsatı doğuyor.

Esra Bulut’un yaptığı söyleşinin tamamını Hayal Perdesi’nin 49. sayısında okuyabilirsiniz.

ARKADAŞINA GÖNDER:
Ad Soyad:
Email Adresiniz:
Arkadaş(lar)ınızın Email Adresi:

birden fazla email adresi yazacaksanız boşluk ile ayırmalısınız.
NOTUNUZ:
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - hayalperdesi@hayalperdesi.net Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..