Yerli Diziler
Dosya Arşivi
Temmuz-Ağustos 2016
Tatil Filmleri
18.08.2016 Kişisel Zaman Toplumsal Mesele Aybala Hilâl Yüksel

Tatil, çalışma yılı boyunca iş, okul, koşturmaca, soğuk hava, az güneş ışığı, az enerji yüzünden ertelenen bütün eğlencenin, çılgınlığın, paylaşımın yaşanması için ayrılmış zaman dilimi. Romantik, nostaljik hatta biraz fantastik vasıflar yüklenen tatil özlendiği sürece güzel, belki de bu kadar fazla anlam yüklendiği için hemen tüm özlenenler gibi de kavuşulduğunda hayal kırıklığından ibaret. Tatilin bizler için bir diğer anlamıysa, sinema salonlarının tenhalaşması, sinema sezonu içinde gösterim şansı bulamayan, görece dar kitlelere hitap eden filmlerin birbiri ardına piyasaya çıkması. Tabii çözümler üretmek konusunda mahir olan Hollywood’un sıkıcı yaz sezonu için ürettiği reçeteler yok değil. Bunların önemli ayaklarından olan ve “yaz blockbuster’ı” ismiyle anılan tatil filmleri her yıl birkaç vasat örnekle sinema salonlarının yaz boyunca ayakta kalmasına yardım ediyor.  

Tatil filmleri denince akla gelen yaz aşkları, gençlik filmleri, yolculuklar ve tabii olmazsa olmaz aile tatilleri. En az sinema endüstrisi kadar yaşatılması gereken bir kurum olan ailenin tatiller vesilesiyle bir araya gelmesi, yıl boyunca örselenen bağlarının kuvvetlenmesi, birlikte vakit geçirip güzel anılar biriktirmesi ve belki en önemlisi bu anıları fotoğraf albümlerinde -bugün artık Instagram’da- bir araya getirip paylaşması, anlatması ve dosta düşmana göstermesi gerekiyor. Chevy Chase’in başrolünü oynadığı ve Griswold ailesinin amansız ve ölümüne tatil macerasını perdeye taşıyan Vacation (1983) bu silsilenin unutulmaz örneklerinin başında gelir. Griswold ailesinin tatil maceraları o kadar sevilir ki defalarca yeni versiyonları ve devam filmleri çekilir. Vacation’ı European Vacation (1985), Christmas Vacation (1989), Vegas Vacation (1997) izler. Chevy Chase ileri yaşında, azimle eğlenmeye çalışan aile babası rollerini bıraksa da Griswoldların tatilleri bitmez. 83’teki filmin oğul Griswold’u Rusty, yetişkin olur ve kendi ailesiyle unutulmaz tatilini inşa etmek için tıpkı orijinal filmde olduğu gibi Walley World’e doğru yollara düşer. Ed Helms’in bayrağı Chevy Chase’den devralmasıyla Tatil Zamanı (Vacation, 2015) ortaya çıkar.
 
(Yazının tamamını Hayal Perdesi’nin 53. sayısında okuyabilirsiniz.)
YORUM YAZ:
Ad Soyad:
Yorumunuz:
Kalan: (Sadece 600 karekter olabilir)
ARKADAŞINA GÖNDER:
Ad Soyad:
Email Adresiniz:
Arkadaş(lar)ınızın Email Adresi:

birden fazla email adresi yazacaksanız boşluk ile ayırmalısınız.
NOTUNUZ:
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - hayalperdesi@hayalperdesi.net Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..