Yerli Diziler
Dosya Arşivi
Temmuz-Ağustos 2016
Tatil Filmleri
18.08.2016 Arayarak Var Olmak Rüveyda Temel
Wes Anderson’ın Küs Kardeşler Limited Şirketi (The Darjeeling Limited, 2007) uzun zamandır görüşmeyen üç kardeşin Hindistan seyahatinde yaşadıklarını konu alır. Babalarının ölümünden yaklaşık bir yıl sonra ilk defa trende bir araya gelen kardeşler, birlikte zaman geçirmeyi deneyecekleri bu uzun tatilin amacının, kendilerini keşfetmek ve birbirlerine kenetlenmek olduğu üzerine anlaşırlar. Ancak bu anlaşma hususunda hiç de samimi değildirler. Çünkü birbirine yabancı gibi olan kardeşler arasında, güven duygusu yoktur. Sırların ortaya dökülmesi, abinin diğer kardeşlerin gitmelerini engellemek için pasaportlarına el koyması güvensizliğin ilk işaretleri olur.
 
İntihar etmeye çalışan ancak beceremeyen, kafası sargılı Francis (Owen Wilson), kardeşleri üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışır. Sevgilisinden ayrılmayı düşünürken onun hamile olduğunu öğrenen ve baba olma korkusuyla yaşayan Peter (Adrien Brody) babasının eşyalarına takıntılıdır. Eski sevgilisini unutamayan Jack (Jason Schwartz-man) ise bir yandan onun eski mesajlarını dinlerken diğer yandan trende limonata dağıtan kızla yakınlık kurar. Üç kardeşin ortak özelliğiyse kocaman adamlar olmalarına rağmen hâl ve hareketleriyle küçük birer çocuğu andırmalarıdır. Trende başlarına olur olmadık işler açarlar, babalarının eşyalarını paylaşamazlar. Bu çocuksu tavırların temelinde ise yönetmenin hemen hemen her filminde değindiği problemli aile teması öne çıkar.
 
(Yazının tamamını Hayal Perdesi’nin 53. sayısında okuyabilirsiniz.)
YORUM YAZ:
Ad Soyad:
Yorumunuz:
Kalan: (Sadece 600 karekter olabilir)
ARKADAŞINA GÖNDER:
Ad Soyad:
Email Adresiniz:
Arkadaş(lar)ınızın Email Adresi:

birden fazla email adresi yazacaksanız boşluk ile ayırmalısınız.
NOTUNUZ:
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - [email protected] Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..